Ozonizér

Ozonizace je moderní metoda, která slouží k regeneračnímu a léčebnému působení na pleť.

Pomoci speciálních vysokofrekvenčních střídavých výbojů dochází ke kombinaci několika příznivých efektů na pokožku. Dvojmocný kyslík přítomný v pleti se přeměňuje na aktivní trojmocný kyslík – ozon. Současně se vytvářejí oxidy dusíku, které právě v kombinaci s ozonem způsobují řadu pozitivních a pro pokožku vysoce účinných efektů.

Ozonizace se podílí na zlepšení vstřebávání účinných látek z kosmetických přípravků. Hlavní účinek je však v protizánětlivém působení, tedy např. Při léčbě akné či nečistot pleti.

Při požívání ozonizéru působí ozon z vnitřních struktur kůže a ne pouze na povrchu, jako je tomu u kosmetických preparátů. Ozonizace tedy brání zánětům pokožky a výrazně zvyšuje její odolnost. Také působí pozitivně při prevenci tvorby rozšířených cévek (venektází), je však vhodná i při ošetřování vlasové části hlavy, kdy příznivě ovlivňuje vlasový folikul.

Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout i při ošetřování nehtového lůžka v lomivosti a třepivosti nehtů.

Ozonovo kosmetická metoda má široké spektrum účinků je vhodné jí používat zejména v těchto případech:

  • K intenzivnímu regeneračnímu čištění pleti.
  • K léčbě akné.
  • K prevenci znečišťování kožních pórů a prevenci tvorby komedonů.
  • Při sklonu k tvorbě rozšířených cévek, tzv. venektázií.
  • K regeneraci nehtového lůžka.
  • K celkové regeneraci pokožky a zvýšení její elasticity.
  • Ke zvýšení vstřebávání účinných látek z kosmetických přípravků.

  •            

    Zajímavosti z historie

    O terapeutické využití tohoto výboje se zasloužil francouzský fyzik a lékař Jacques Arsene d´Arsonval (1851 – 1940). Vynálezce galvanometru s pohyblivou cívkou a termočlánku ampérmetru významně přispěl k nově vznikající oblasti elektrofyziologie, zabýval se studiem fyziologických a terapeutických účinků působení vysokofrekvenčních proudů. Použití střídavého elektrického proudu v medicíně dodnes nese jeho jméno „darsonvalizace“.

    K terapeutickému využití ozónu dochází od roku 1900. K jeho masivnímu využití došlo v průběhu 1.světové války a to při léčení píštěl, amputací, ran a hematomů u zraněných vojáků. Byl úspěšně aplikován i na hnisavá a infikovaná místa.

    Využití ozónu v kosmetice a estetické medicíně má dlouhou tradici.

  • Ani na našem území není ozonizér žádnou novinkou. Mezi světovými válkami byl u nás nejen vyráběn, ale byl mezi klienty velmi oblíben a žádán. Jednalo se v té době o velice módní artikl. Známe jej téměř všichni díky filmu Jiřího Menzela „Postřižiny“. Přes velikou oblibu tohoto přístroje byla jeho výroba u nás ukončena po roce 1948 díky likvidaci malých firem a ozónová terapie u nás téměř upadla v zapomnění.

  • Roku 1892 bylo zavedeno využívání vysokofrekvenčních proudů k léčbě kůže a sliznice –  s rostoucí frekvencí dráždivý účinek klesá, kolem 10 000 Hz se přestává projevovat a nad 10 000 Hz již nemá žádné dráždivé účinky a ani účinky elektrolytické, pouze tepelné.K terapeutickému využití ozónu dochází od roku 1900. K jeho masivnímu využití došlo v průběhu 1.světové války a to při léčení píštěl, amputací, ran a hematomů u zraněných vojáků. Byl úspěšně aplikován i na hnisavá a infikovaná místa.